Maalehega Usbekistani

TULE KOOS MAALEHEGA AVASTAMA KESK-AASIA PÄRLI USBEKISTANI

Hind al. 1680 €/in.

LISAREIS 7.–18.04.2022, info ja registreerumine SIIN

Usbekistan on hinnatud eeskätt oma põneva ajaloo ja kultuuripärandi tõttu. Ainulaadse eriprogrammiga Maalehe lugejareis viib meid islamimaailma kaunimatesse linnadesse Hiivasse, Buhhaarasse ja Samarkandi, mis on paljude lääneeurooplaste kujutlustes kui oriendi ilu müütilised sümbolid. Sõidame linnast linna piki vana Siiditeed, kus tuhandeid aastaid liikusid kaamelikaravanid väärtuslike kaupadega. Tänaselgi päeval ootavad meid kõikjal rikkalikud turud värviliste kangaste, vürtside ja päikeseküpsete puuviljadega ning kaunid mošeed. Maalehe lugejatele mõeldes oleme kavasse lisanud rohkelt kohalike karjakasvatajate ja põllumeeste külastusi. Unikaalsust lisab ööbimine ehtsas jurtas.

Reis toimub: 24.03.–03.04.2022 (lisareis 7.–18.04.2022, info SIIN)

Reisi korraldab: Go Travel

Broneerimine: e-poes, e-kirja teel maaleht@gotravel.ee või telefoni teel 631 0126

Giid: meie reisijuhiks on geograaf ja vabakutseline ajakirjanik TOOMAS KÜMMEL, „Mõttetute riikide aabits II“ autor, kes julgustab varuma aega, huumorimeelt ja uudishimu ning uurida järgi, mis pagan üldse meie planeedil toimub.

Telli endale Maaleht SIIT

HIND:

 • 1680 € ööbimisega kahekohalises toas
 • 1830 € ööbimisega ühekohalises toas

HINNAS SISALDUB:

 • Lennupiletid Tallinn–Urgentš ja Taškent–Tallinn
 • Hotellid:1 öö Hiivas, Erkin Palace Hotel 4**** või sarnane
  3 ööd Buhhaaras, Omar Hayyam Hotel 4****
  1 öö jurtades Aydarkuli järve ääres (PS ühene majutus pole siin võimalik)
  2 ööd Samarkandis, Sogdiana Hotel 4****
  1 öö Taškendis, L’Umiere Hotel 4****
 • Kõik hommiku-, lõuna- ja õhtusöögid, k.a saabumisel lisahommikusöök ja lahkumisel lõpuõhtusöök
 • Mugavustega bussisõit vastavalt kavale
 • Rongipiletid Afrosiabi kiirrongile Samarkand–Taškent
 • Folklooriprogramm Usbeki lauludest ja tantsudest Buhhaaras
 • Teatrikülastus „El-Merosi“
 • Kõik kavas kirjeldatud sissepääsud
 • Degustatsioon (veinid ja konjak)
 • Pilafi meistriklass
 • Kõik farmikülastused
 • Bussis joogivesi
 • Eestikeelne giid terve reisi vältel
 • Kohalik giid/reisisaatja

TASUMINE

 • Ettemaks tuleb tasuda broneerimisel 7 päeva jooksul kinnituseks.
 • Ülejäänu koos kõigi lisadega tasuda 20. veebruariks 2022.

TÜHISTAMINE

 • Kui reisimine pole COVID-19 tõttu märtsis võimalik, siis reis kas lükatakse edasi või tühistatakse. Viimasel juhul kehtivad reisijatele pakettreisi direktiivist lähtuvad tingimused.
 • Reisi tühistamisel omal soovil kuni 19. veebruarini 2022 peetakse kinni ettemaks. Alates 20. veebruarist on tühistamistasu 100%.

VIISA JA REISIDOKUMENT

 • Eesti kodanikule on reisimine Usbekistani viisavaba kuni 30 päeva.
 • Vajalik pass, kehtiv vähemalt 6 kuud pärast reisi.
 • Registreerimiseks vajame passiandmeid (number ja kehtivusaeg).

PAGAS LIINILENDUDEL

 • Turkish Airlines, toitlustus lennul hinna sees
 • Äraantava pagasi piirmäär on kuni 30 kg.
 • Käsipagas: reisija tohib lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku. Käsipagasi ja isiklike esemete kogukaal võib olla kuni 8 kg ja maksimaalne suurus võib olla mõõtudega 55 x 40 x 23 cm. Käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid. Vedelikke ja kreeme võib olla käsipagasis alla 100 ml pakendites, kokku kuni 500 ml.

REISIKINDLUSTUS

 • Soovituslik on omada koroonaviiruse haigusjuhtumeid katvat tervisekindlustust.
 • Salva Kindlustuse AS on meie pikaajaline partner, kes pakub COVID-19 kaitset ning kuni miljoni euro suurust katet tervisekindlustusele.
 • COVID-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse Salval:Hüvitavad COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot).Samuti katavad lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2 000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.
  Reisitõrke alusel hüvitavad kasutamata reisipaketi maksumuse juhul kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 viirus enne reisi Eestis ning reisimine on seega vastunäidustatud.

MUU

 • Meie kõigi huvides oleme sellele reisile otsustanud lubada ainult täielikult vaktsineeritud või haiguse seljatanud ja ühe doosiga vaktsineeritud reisijad.
 • MAALEHE klubiliikme hind kehtib ka tema kaaslasele.
  Rühma suurus – minimaalne reisijate arv 25, maksimaalne 35.
 • Reisi ametlik keel on eesti keel. Kohalikke giide vajadusel tõlgitakse.
 • Pühakodade külastuseks sobiv riietus on: naistel pikk seelik ja pikkade käistega pluus/jakk ning pea ja õlad kaetud räti või salliga; meestel pikad püksid.
 • Hetkeseisuga reisimisele mingeid COVID-19 piiranguid ei ole. Riiki sisenedes ei ole vaja isolatsioonis olla, vajalik negatiivne koroonatesti tõend inglise keeles.
 • Aeg: ajavahe 3 h, Usbekistan on meist ees.
 • Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu.

REISIKAVA

1. päev 24.03 Tallinn – Istanbul – Urgentš – Hiiva

Kogunemine lennujaamas kl 16.40, lennud Turkish Airlinesiga läbi Istanbuli:
Tallinn – Istanbul 18.40–22.55 (TK-1424), Istanbul – Urgentš 2.30–8.15 (TK-262)

2. päev 25.03 Hiiva

Jõudmine Urgentši hommikul kl 8.15, bussisõit (30 km) Hiiva hotelli, kuhu jääme üheks ööks.
Hommikusöök ja väike puhkus.

Lõuna restoranis, millele järgneb väljasõit Korezmi rajooni meloni- ja riisipõldudele. Tutvume kohaliku põllumajandusega.

Tagasi Hiivas, linnaekskursioon.

Hiiva on kantud UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse. Kuna Hiiva khaaniriik eksisteeris kuni 1920. aastani, ehitati siin palju veel ka 19. sajandil. Renoveeritud vanalinn annab parima ülevaate sellest, kuidas vanad linnad Kesk-Aasias välja nägid. Hiiva omanäoline ja imehästi säilinud vanalinn võimsate müüride vahel hoiab oma rüpes Juma mošeed (18. sajandist), mille uhkuseks on 218 nikerdatud puidust sammast.
Õhtusöök restoranis.

3. päev 26.03 Hiiva – Kõzõlkumi kõrb – Buhhaara

Hommikusöök ja väljakirjutamine hotellist.

Bussisõit Buhhaarasse (450 km) läbi Kõzõlkumi kõrbe. Teel peatused Amudarja jõe kallastel pildistamiseks ja looduse nautimiseks.
Lõunasöök keset kõrbe.
Kella 16 paiku jõudmine Buhhaarasse.

Vahetult enne külastame viimase Buhhaara emiiri Emir Said Alimi suveresidentsi Khan „Sitorai Mokhi Hossa“ (18. sajandist).

Sissekirjutamine hotelli, kuhu jääme kolmeks ööks. Väike puhkus.
Dastana teemajas usbeki rahvustoidu pilafi meistriklass (osalemine gruppides).
Õhtusöök samas.

4. päev 27.03 Buhhaara

Peale hommikusööki alustame tutvumist linnaga.

Usbekistani lõunaosas asuv Buhhaara on enam kui 5000 aastat vana ning saanud alguse zoroastriidide päikesealtarist pühal mäel. See iidsel siiditeel asunud linn oli kunagi üks Pärsia tsivilisatsiooni keskustest. Linnas on säilinud mitmed erakordsed vaatamisväärsused, nt 9. sajandist pärit Buhhaara kindlus ja omaaegne ajalooline keskus (Ark) ning selle vastas olev Bolo Hauzi mošee.

Peale lõunasööki jätkame Buhhaara pärlitega tutvumist: Kaljani minarett, Buhhaara põhisümbol (12. sajandist), Miri Arab medrese, mis on üks vanimaid tänaseni tegutsevaid vaimulikke õppeasutusi islamimaailmas (16. sajandist), Ulugbeki medrese, mis on üks kolmest esimesest medrese’st, mis on ehitatud Timuri lapselapse poolt (15. sajandil).

Ning muidugi teevad meele rõõmsaks imeilus kuppelkatustega Taki-Zargaroni turg ja kaubatänav iidse veereservuaari Lyabi Hauzi ümber.
Külastame vaiba- ja kuldtikandite vabrikut. Uudistame sepa töötuba, kus tehakse ja müüakse kääre, nuge, hobuseraudu. Maitseme erinevaid kohalikke teesid teemajas.

Õhtusöök koos Usbeki folklooriprogrammiga.

 5. päev 28.03 Buhhaara – Vobkent – Gijduvan – Buhhaara

Peale hommikusööki päevane väljasõit ümbruskonda.
Sõit Vobkenti (40 km) farmidesse, et uurida, kuidas kasvatatakse siin nisu, puuvilla ja viljapuid.

Edasi sõidame Gijduvani (20 km). Siinkandis elavad Usbekistani kuulsaimad keraamikute dünastiad. Külastame Meister Abdullo Nurulloevi töötavat meistrikoda ja sööme seal ka lõunat.

Õhtuks sõidame tagasi Buhhaarasse (52 km), õhtusöök restoranis.

6. päev 29.03 Buhhaara – Nurata – Aydarkul

Peale hommikusööki kirjutame hotellist välja ja alustame sõitu Nuratasse (165 km).
Lõunasöök külalismajas.
Tutvume Nurata lamba- ja kaksküürkaamelikasvatusega.

Sõit jätkub Aydarkuli järve äärde (55 km) nomaadide juurde.
Õhtusöök nomaadide rahvustoitudest ja ööbimine jurtades. Jurtad on Kesk-Aasia kultuuri ja rändrahvaste sümboliks ja neis ööbimine on unikaalne elamus.

7. päev 30.03 Aydarkul – Samarkand

Hommikusöök nomaadilaagris. Meil on võimalus lähemalt tutvuda kõrbeelanike truude abimeeste, kaamelite ja hobustega, ratsutada nendega ning ujuda Aydarkuli järves (kui vesi on soe).

Lõuna ajal peame MAALEHE pikniku Aydarkuli lähistel.

Järgneb bussisõit Samarkandi (250 km), kuhu jääme kaheks ööks.
Peale hotelli sisseseadmist õhtusöök restoranis, ööbimine Samarkandis.

8. päev 31.03 Samarkand

Täna tutvume Usbekistani suuruselt teise linna Samarkandiga, mis asus kunagi Hiina ja Euroopa vahelisel Siiditeel, oli 14. sajandil Timuri impeeriumi pealinn ja islamiõpetuse keskus.

Timuri nimega ei tasu Usbekistanis nalja heita. Ta on siin sama püha mees nagu Nazarbajev kasahhidele, Kurmandžan Datka kirgiisidele või Tšingis-khaan mongolitele. Timuriidide impeeriumi süda oligi Samarkand. Ja Samarkandi süda on imeline Registani väljak oma mošeede ja medrese’dega. See on koht, kuhu tasub tulla, rahulikult olla, ringi vaadata. Siin asuvad Ulugbeki, Sher Dori ja Tilla-Kori medrese’d (15. sajandist).

Lõunasöögile järgneb poolepäevane väljasõit kohalikele viinamarjaväljadele. Külastame Samarkandi napsutööstust, kus valmivad lisaks kohalikele veinidele ka konjak, palsam ja Cahors. Tutvume toodanguga lähemalt (degustatsioon).

Teatrikülastus „El-Merosi“, värviküllane muusikali-show usbeki rahvusliku rõivastuse arengust. Peale seda õhtusöök restoranis.

9. päev 01.04 Samarkand – Taškent

Peale hommikusööki läheme idamaisele turule Siyab, siin on võimalus osta suveniire, kuivatatud puuvilju, idamaiseid maiustusi jms.
Peale turu külastust sõidame Konigili külasse, kus tehakse 10. sajandist pärit tehnoloogiaga siiani siidipaberit.

Lõunasöök Konigi külalismajas.
Bussisõit rongijaama.

Kl 17 sõidame ülimoodsa kiirrongiga Afrosiab Taškenti (350 km, 2 h 10 min).

Õhtusöök restoranis. Ööbimine Taškendis 1 öö.

10. päev 02.04 Taškent

Esimese poole tänasest päevast veedame Taškendis.

Taškent, Kesk-Aasia ja Usbekistani süda, pole mitte lihtsalt üle 2000-aastase ajalooga linn, vaid pärl omataoliste seas.

Linnaekskursiooni käigus näeme mitmeid ajaloolisi keskaegseid mošee-koole ehk medrese’sid.

Šeik Abdul Kasimi poolt 16. sajandil rajatud medrese’s on praegu käsitöö ja tarbekunsti keskus. Siin töötavad maalikunstnikud, juveliirid, puunikerdajad ning ehedat usbeki kunsti on võimalik kaasa osta.

Samuti 16. sajandil rajatud Kukeldaši medrese’t kasutati vahepeal karavanseraina, seejärel kindlusena. 20. sajandil olid hoones erinevad muuseumid, nüüd on seal taas kool.

Veel näeme Hazrati imaami (moslemite üks esimesi imaame 16. sajandil) arhitektuurikompleksi, kus hoitakse üht koraani originaali.

Külastame Chor-Su turgu, mis on üks kuulsamaid ja vanimaid turge Usbekistanis, eksisteerinud juba Suure Siiditee aegadest alates. Sealt leiab kõike alates maitseainetest, kuulsast usbekistani saiast kuni puuviljade ja pähkliteni.

Peale lõunasööki sõidame (u 1 h) jaanalinnufarmi Tuyabuguzi reservuaaris Taškendi rajoonis.

Tagasi Taškenti.
20.00 lõpuõhtu restoranis.
23.30 sõit lennujaama.

11. päev 03.04 Taškent – Istanbul– Tallinn

Lennud Taškent – Istanbul 2.35–5.50, Istanbul – Tallinn 8.30–11.45

Telli endale Maaleht SIIT